!

ویلیام جیمز 

 

شمار قابل توجهی از جوان های امروزی در پی اثبات همه چیز-حتی خدا- با عقل و منطق خودشان هستند و چنانچه موضوعی را مخالف با آرا و عقاید خود یافتند و نتوانستند با منطق خود آن را اثبات کنند، خط بطلان بر روی کل صورت مسئله می کشند و آن موضوع را از بیخ و بن مردود تلقی می کنند!!

عمده موضوعات نامأنوس با منطق این افراد را مسائل دینی و اعتقادی تشکیل می دهد که پاره ای از این مسائل دینی مربوط به موضوعات ماورائی می شود، موضوعاتی که خیلی قابل اثبات با عقل و منطق بشر امروزی نیست. (چه بسا برای نسل های آینده قابل درک شود، چنانکه عده کثیری از علما دینی و غیر دینی به قانونمندی تمام مسائل دنیا اعتقاد دارند) بنابراین موضع گیری جوانان نسبت به دین و دینداری از همین جا شکل می گیرد و تنها اختلاف نظر با همین بخش از مسائل دینی، بخش های دیگر دین را نیز تحت الشعاع خود قرار داده و نهایتا دین گریزی را در بین قشر جوان پدید می آورد.

این در حالیست که ویلیام جیمز- فیلسوف عمل گرای آمریکایی- که اعتقاد به خداوند را عمل گرایانه و فایده گرایانه می دانست، نطری مخالف داشت و اظهار کرده بود :«دین همیشه نشانه هایی از چیزهایی داده است که عقل و علم بشر هرگز به آنجا راه نداشته».

نوشته شده در شنبه 20 شهریور‌ماه سال 1389ساعت 11:26 ب.ظ توسط تورج نویسا نظرات (7)
قالب جدید وبلاگ پیچک دات نت