!

تصویری از یک کارت پستال روز والنتین در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی

 

از اونجایی که من خودمو یک وطن پرست دو آتیشه می دونم بر خودم لازم و واجب دونستم تا در همین روزهای نزدیک به جشن والنتین که البته مربوط به غربی ها میشه و هیچ دخلی هم به ما نداره،  یک سری صحبت هایی رو با شما داشته باشم.

اول از همه این که والنتین مال غربی هاست، در نتیجه مارو سننه!!

دوم اینکه ما تو آیین باستانی و ایرانی خودمون جشنی داریم یا داشتیم به اسم سپندارمذگان که مضمونی مشابه با والنتین داره. تو این جشن که به روز بزرگداشت زن و زمین معروف بوده و هرساله در روز سپندارمذ (پنجمین روز) از ماه سپندارمذ (اسفند ماه) برگزار میشده مردها به زنها و دختراشون هدیه می دادن و اونهارو کلی  احترام می کردن و بهشون حالی می دادن، اساسی!

 

توضیح ناواضحات: زنها و دخترای ایران باستان هم از اونجایی که بی جنبه بودن، با کمال پر رویی سوار پدر خانواده می شدن و افسار پدر مادر مرده رو تو دستشون می گرفتن و هر بلایی که دلشون می خواسته سرش در می آوردن! پدر بیچاره هم در اون روز خاص زبونش بسته بوده و حق نداشته چیزی بگه و فقط به احتمال خیلی زیاد تو دلش به دین و آیین و مذهب و رسم و رسومات و مًغ ها(1) و ... ناسزا می گفته(2)   

البته پدر خانواده هم بی کار نمی نشسته و این محبت هارو بی جواب نمیذاشته و درست روز بعد از سپندارمذ، در طول 364 روز دیگر سال، لذت این سوارکاری رو از دماغ زن (ها) و دخترا بیرون می کشیده! و اونطور که از شواهد و قراین پیداست خطاب به اونها می گفته: « شخوود وخیم اوختایی داره   ویهمایی اشتم یشتی داره، یعنی اینکه، بازی اشکنک داره  سرشکستنک داره»

که علی الظاهر محققان زبان شناس از وجود کلمه «داره» در انتهای هر دو مصرع، پی به ارتباط این شعر کهن با ورژن جدیدش بردن!

همچنین طی این تحقیقات مشخص شد اشکنه غذایی است که ریشه در تمدن چندین و چندهزار ساله ما ایرانی ها داره و ظاهرا در قالب نوعی بازی طبخ میشده(3).

مطلب سوم اینکه ... اصلا چرا باید این جشن های تاریخی فراموش بشن؟!!

.

و در آخر هم باید عرض کنم که عده کثیری هیچ ارتباطی بین این جشن و والنتبن پیدا نمی کنن که بشه اونو جایگزین والنتین بکنن، چراکه اعتقاد دارن والنتبن روز عشاقه که هم مرد می تونه برای زنش یا دوست دخترش هدیه بگیره و هم زن. در حالیکه سپندارمذگان جشن تکریم زنهاست، زن های شوور کرده و بعضا دخترای تو خونه! بنابراین تو این جشن، سر بعضی از دخترای مجرد و همه پسرا و باباها و بابابزرگا  بی کلاه می مونه!

 

نتیجه اخلاقی به لهجه مشهدی: مو دیگه مجبورم از غرب تقلید کنم یره، مفهمی؟... مجبورم!

 

 

(1): به روحانیون زرتشتی اطلاق میشده.

(2): سیاسون معاصر بر این باورند که نخستین جرقه های تفکر سکولاریستی توسط همین مردان ایرانی و در پی تحمل این خفت و خواری ها و به منظور بر اندازی نرم روحانیت مبارز آن دوره (مغ ها) به وجود آمده که اساسا دین رو مسسب اون می دونستن.

(3): هنوز اطلاعات کافی پیرامون این بازی ها در دسترس نیست.

نوشته شده در جمعه 16 بهمن‌ماه سال 1388ساعت 02:07 ب.ظ توسط تورج نویسا نظرات (11)
قالب جدید وبلاگ پیچک دات نت